Jak rakovina vzniká
Nádory tlustého střeva jsou poměrně důkladně prozkoumány a o způsobech jejich vzniku existuje docela jasná představa. Díky sledu navzájem provázaných mutací v určitých genech, které jsou odpovědné za růst a dělení střevních buněk, dojde k tomu, že se buňky začnou dělit nekoordinovaně. Přestanou poslouchat svůj mateřský organismus a svým překotným růstem nakonec, pokud je jim ponechána volnost, vedou k jeho zkáze.
Mnohé procesy, které ovlivňují růst střevních buněk, se mohou na vzniku kolorektálního karcinomu podílet. Typickým příkladem jsou dva střevní záněty zvané Crohnova choroba a ulcerózní kolitida. Také střevní polypy, tedy nezhoubné výrůstky ze stěny střeva, které se ve střevě objevují s věkem, se mohou takzvaně "zvrhnout" a tím podpořit vznik nádoru.
Známe také určité genetické změny, které jsou dědičné a vedou k vyššímu riziku nádorů tlustého střeva a rekta. Nejčastěji se zmiňují tyto dva stavy:
- Hereditární nonpolypózní karcinom tlustého střeva – je zodpovědný přibližně za dvě procenta ze všech nádorů tlustého střeva a konečníku a způsobuje jej porucha v genu HPCC. U nositele této poruchy se nádor většinou dříve či později objeví.
- Familiární adenomatózní polypóza – vzácný dědičný stav, při kterém je stěna střeva pokryta stovkami drobných polypů. Stav je způsoben změnou v genu APC. Pokud se neléčí, většinou nejpozději do 40. roku života vede k rakovině.
Mezi další rizikové faktory patří:
- věk nad 50 let,
- výskyt nádoru v rodině,
- strava s velkým obsahem živočišných tuků a malým obsahem vápníku a kyseliny listové,
- kouření cigaret.