Rakovina a bolest
V myslích mnoha lidí je onemocnění rakovinou nerozlučně spojeno s bolestí. Nádor nebo jeho léčba skutečně často způsobují bolest. Ta se však ve většině případů dá úspěšně léčit, nebo alespoň tlumit.
Jak zhoubný nádor působí bolest
Zhoubný nádor, který se postupně zvětšuje a vrůstá do okolních struktur lidského těla, může působit bolest tlakem na okolní orgány, kosti nebo nervy. Někdy může nádor ucpat některé cévy a zamezit tak volnému průtoku krve, což se může také projevit bolestí.
Bolest spojená s léčbou
Ačkoli to zní trochu paradoxně, také samotná protinádorová léčba může působit bolest. Léčba musí být totiž dostatečně agresivní, aby zastavila růst zhoubného nádoru. Přitom však nezřídka poškodí také zdravé tkáně lidského organismu.
Před podstoupením protinádorové léčby je ale důležité si uvědomit, že jeden člověk jen zřídka zažije všechny nepříjemné vedlejší příznaky, které se mohou vyskytnout. Nežádoucí účinek, který jeden pacient pociťuje, se nemusí u dalšího pacienta léčeného stejným typem léčby vůbec objevit. Mnoha nežádoucím účinkům spojeným s léčbou je možné také úspěšně zabránit. Nebo se dají léčit, pokud se jednou objeví.
Chemoterapie může v závislosti na konkrétním druhu léku způsobovat různé nežádoucí účinky. Relativně častým nežádoucím účinkem je například mukozitida, bolestivý zánět v dutině ústní, nebo periferní neuropatie, bolestivé postižení nervů. To se projevuje jako nepříjemné pocity především v horních i dolních končetinách, ke kterým se může připojit zácpa nebo průjem, nevolnost, zvracení a křečovité bolesti v břiše.
Chirurgické odstranění nádoru většinou nebývá spojeno s větší bolestí než jiné typy operací. V některých případech, zvláště pokud je zákrok rozsáhlejší, mohou pacienti pociťovat bolest i delší dobu po operaci. V takovém případě by neměli váhat požádat svého lékaře o předepsání běžných léků tlumících bolest.
Bolest je možné léčit
Nezávisle na příčině bolesti může být ve většině případů bolest potlačena léky nebo i nefarmakologickými postupy. Pokud se ošetřující lékař sám aktivně na bolest neptá, měli by nemocný člověk nebo jeho nejbližší toto téma otevřít sami a nebát se aktivně požádat o prostředky k utišení bolesti. V obtížnějších případech je také možné vyhledat odborníka specializovaného na léčbu bolesti, takzvaného algeziologa. V současné době je odborných ambulancí pro léčbu bolesti v České republice několik desítek a jsou dostupné v rámci státních i soukromých zařízení i ve středně velkých a mnoha menších městech.