Kolonoskopie jako prevence
Kolonoskopické vyšetření není nikdy nic příjemného. Pocit strachu, studu a také bolest pociťovaná při tomto výkonu ale bývají u každého člověka individuální. Někteří absolvují proceduru bez jakýchkoli problémů a nad obavami ostatních „křehotinek“ jen ohrnují nos. Svůj nos by však nikdy neměl ohrnovat lékař, který kolonoskopii provádí. Naopak je důležité snažit se každému pacientovi nepříjemné vyšetření co nejvíce usnadnit.
Analgosedace může usnadnit vyšetření
Před kolonoskopickým vyšetřením může lékař podat léky, které pacienta celkově utlumí, sníží vnímání bolesti a celkového diskomfortu. Tyto tlumicí léky neboli analgosedace však mají také své nežádoucí účinky. Spavost, únavnost a utlumení netrvají pouze po dobu kolonoskopického vyšetření (které je obyčejně otázkou několika málo minut), ale budou vás provázet i po odchodu z ordinace. Je proto dobré zajistit si po vyšetření doprovod, případně odvoz domů. Někteří lidé mohou po analgosedaci pociťovat i nevolnost, točení hlavy nebo nutkání na zvracení.
Kolonoskopii lze provést i v celkové anestezii, tedy v „uspání“, jako běžnou operaci. Tento způsob je však v České republice spíše výjimkou, provádí se především u dětí nebo u psychiatrických pacientů. Jak probíhá celé vyšetření, se můžete podívat na našem videu.
Nejdůležitější je individuální přístup
Někteří lékaři vás mohou od použití analgosedace odrazovat. Je to pochopitelné, protože lékař provádí kolonoskopii mnohokrát každý den a vnímá ji jako banální záležitost. Bohužel někteří lékaři se nikdy nepokusí vcítit do kůže pacienta a uvědomit si, jaké to je, být na chvíli v roli vyšetřovaného. Pokud tedy analgosedaci opravdu chcete i s vědomím jejích nežádoucích účinků, nebojte se si ji od lékaře vyžádat.
Tak jako se liší přístup každého jednotlivého lékaře, liší se také přístup v jednotlivých zemích Evropy. Zatímco ve Velké Británii a v USA je analgosedace běžnou součástí kolonoskopického vyšetření, v Německu se podává jen na přímou žádost pacienta. Podávání analgosedativních léků je věcí tradice v konkrétní zemi, věcí zvyku a zkušenosti vašeho lékaře, ale především věcí vašeho rozhodnutí. Nebojte se v případě potřeby o léky zažádat, klidně i v průběhu vyšetření. Mějte však při tom na paměti, že se nejedná o žádnou zázračnou pilulku. Čím méně nepohodlí budete cítit při vyšetření, tím více vedlejších účinků si můžete odnést s sebou z ordinace.