Novinky pro pacienty

Žijete svůj život? Pokud ne, hrozí vám deprese

Nádorové onemocnění je zatěžkávací zkouškou nejen zdraví člověka, ale i jeho psychiky. Mnoho pacientů při protahující se nebo neúčinné léčbě propadá beznaději a depresi. Jak ale depresi poznat dříve, než propukne naplno a napáchá někdy i nenapravitelné škody?

Depresí dnes trpí miliony lidí po celém světě. Dnešní medicína však léčí pouze následky depresivních stavů, málokdo se zabývá skutečnou příčinou deprese. Tou je totiž rozdíl mezi způsobem života, kterým chci žít, a způsobem života, kterým žiji. A to u onkologických pacientů představuje zásadní problém. Proto je třeba se při léčbě nádorů zaměřit nejen na samotnou terapii nádoru, ale i na psychiku pacienta.

Varovné příznaky nastupující deprese:

  • Nechutenství – Pokud dlouhodobě nemá pacient chuť k jídlu, může to být příznak depresivního stavu. Ale pozor, nechutenství mohou způsobit například i některé léky.
  • Orientace na minulost a budoucnost– Lidé, kteří nejsou spokojeni v přítomnosti, mají často tendenci hodnotit chyby z minulosti a také se strachovat, co přijde v budoucnosti. U onkologických pacientů je to ještě zřetelnější, obávají se totiž o své budoucí zdraví.
  • Nezájem o sebe– Lidé, kteří trpí depresí, mají ve většině případů malý zájem o vlastní osobu. Nesportují, nejedí zdravě, nestarají se o své tělo. Mají totiž pocit, že již je vše ztraceno, léčba je neúčinná, a proto není důvod se dále snažit.
  • Závislost na počasí– Jedinci, kterým se nálada řídí podle počasí, nebývají stabilní osobnosti a mají sklony k depresi. Všem známá podzimní deprese je toho jasným příkladem.
  • Nepravidelný spánkový rytmus– Lidé, kteří trpí nepříjemnými myšlenkami, často spí více, než potřebují, a nemají vyrovnaný spánkový rytmus. Dá se říci, že chtějí depresi „zaspat“ a ranní vstávání je pro ně velice náročné.
  • Agresivita a sklony k sebevraždě– V případě dlouhotrvající či těžké deprese má jedinec sklony k agresivitě a také má sebevražedné myšlenky. V tomto případě je nutné co nejdříve vyhledat odbornou pomoc.
  • Nezájem o dění kolem sebe– Někteří pacienti přestanou vlivem nemoci ztrácet zájem o dění kolem sebe. Nekomunikují, nesledují televizi, nečtou noviny. Tento příznak je jedním ze závažných ukazatelů deprese.
  • Sebelítost– Pokud se pacient neustále lituje a zároveň obviňuje okolí ze svého vlastního neštěstí, je to klasický příznak deprese.
  • Plačtivost– Nadměrná plačtivost a neschopnost radovat se může ukazovat na rozvíjející se depresi.

Když deprese přijde, neztrácejte naději…

… a obraťte se na svého lékaře. Deprese je v naprosté většině případů stav přechodný a řešitelný. Navíc i mnoho slavných lidí trpělo depresemi, není se za co stydět. Namátkou například Winston Churchill, Ernest Hemingway, Andy Warhol, Lev Nikolajevič Tolstoj, Miloš Kopecký nebo Vincent van Gogh.

(kam)

Zdroj: www.mamdepku.cz



archiv novinek

Vyhledat odborníka - Databáze specialistů na onemocnění kolorektálním karcinomem Pečuji o blízkého s kolorektálním karcinomem

Poradna lékaře

 

dotaz: Dobrý den.Chtěla bych se zeptat kolikrát a jak často mají přijímat jídlo a jak velké porce pacienti s ileostomii .Máme 76letou maminku po komplikované operci pro CA tl.střeva ,která skončila vývodem tenkého střeva. Za Vaší odpověď předem děkuji. S ...

odpověď: Spíše častěji, dobře stravitelnou stravu.Ale je to již spíše otázka pro kolegu specialistu v oblasti nutriční výživy než pro mne - onkologa.

 
vstup do poradny
Kolonoskopie jako prevence Sebediagnostika - Otestujte se na rizika
 
 
Panenka
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Revmatické nemoci