Archiv odpovědí
|
Nalezeno 433 záznamů z celkového počtu 433, zobrazeny 321. - 325.
|
Dobrý den,
je mi 23 let a už několik let mám problémy s vylučováním (velice nepravidelné), častou plynatostí a bolestmi břicha. V posledních třech měsících se k těmto problémům přidalo ještě to, že mám cca jednou za tři dny při nucení na stolici průhledný nebo nažloutlý hlen často s krví. Toto se projevuje většinou po tom, co mám několik dní problém se stolicí. Měla jsem velkou obavu o svoje zdraví, tak jsem podstoupila kolonoskopii, která ale byla negativní.
Chtěla bych se zeptat jak mám dál postupovat, pokud problémy neodezní. Mohou mé problémy souviset se stravou? Na jaké další odborníky se mám obrátit? Ráda bych zjistila příčinu.
Děkuji za odpověď Vaše problémy jsou atypické tím, že je neobjasnila kolonoskopie.
To jak je líčíte připomíná zán.onemocnění střeva,které však kolonoskopie většinou dobře rozpozná.Vaše problémy asi se stravou nesouvisí,ale přesné složení Vašeho jídelníčku neznám.
Zcela jistě bych se obrátil na gastroenterology,kteří jsou v těchto problémech erudováni.
|
Dobrý den.Můj manžel je 2 roky po operaci zhobného nádoru konečniku.Asi 4 měsíce má bolesti v oblasti malé pánve-močový měchýř má zavedenou cévku a v malé pánvi se mu tvoří abces,který již pčřes měsíc vytéká píštělí,která se mu vytvořila na hýždi,nemá chut k jídlu hubne.Na kontrole nám bylu sděleno,že je tam recidiva nádoru s prorůstáním do celé malé pánve do močového měchýře a že již nepracuje pravá ledvina a nedá se s tím nic dělat pouze později udělat vývody z ledvin,což můj manžel odmítl,proto bych se chtěla zeptat,jaká je prognoza na přežití.Děkuji Dobrý den,
situace není růžová, ale sdělila jste příliš málo informací, abych mohl seriozně odpovědět.Nevím např. jaká byla předchozí léčba, co dále je v těle postiženo či zda jde pouze o lokální recidivu, kolik let je manželovi, jakými
dalšími chorobami trpí atd.A to je pro odhad situace nezbytné. Ale znám mnoho případů, kdy tato situace trvala mnoho měsíců...
|
Dobrý den, mám na Vás několik dotazů. Mojí babičce (80 let) byl diagnostikován nádor tlustého střeva. Na tuto nemoc jí zemřela její maminka a také její babička. Lze zde považovat genetický faktor, i když jde o takto vysoký věk (jde o riziko pro její dceru)?
Dále mám dotaz ohledně prevence. Na vašich stránkách jsem se dočetla, že je možné udělat test okultního krvácení nebo kolonoskopické vyšetření. Kolonoskopické vyšetření se dělá jednou za deset let, protože se nádor za tuto dobu nevytvoří - to mě zaujalo, takže když si nechám udělat vyšetření kolonoskopem, tak mám jistotu, že po dobu deseti let se mi nevytvoří nádor? A je toto vyšetření hrazeno až od 55 let i u jedinců s genetickými predispozicemi?
Ještě bych se chtěla zeptat, jaké kontroly a jak často by měla naše babička podstupovat. Prodělala minulý týden operaci, tento týden ji asi pustí. Pan doktor říká, že vše potřebné odstranili (vzali jí 13 cm střeva) a že nebude nutná chemoterapie a radioterapie, že je vpodstatě zdravá. Řekl jen, že si má najít nějakého onkologa. Ale jiné informace nemáme a nevíme, co nás čeká.
Poslední dotaz se týká jídelníčku. Proč je vhodné omezit knedlíky a brambory? Já si spíš udělám např. brambory s koprem a maso vynechám úplně. Takže je lepší volit maso a naopak omezit brambory?
Moc děkuji a přeji klidný den Zahrnula jste mě velkým množstvím nelehkých otázek, ale doufám, že je alespoň částečně zodpovím a vysvětlím problematiku.
U starších lidí je genetická vazba na budoucí populace zatím poměrně malá, není jednoznačně / až na vyjímky/ prokázána.
Přesto pokud se nějaký typ nádoru vyskytuje v rodině často, měl bych se na pozoru...
Z hlediska prevence se stále více prosazuje kolonoskopie.Byť náročnější ,ale daleko více vypovídající vyš. než vyšetření stolice na okultní krvácení, které často bývaá falešně positivní.Navíc při kolonoskopii lze již provést i léčebný zákrok, jako je odstranění polypů, které považujeme často za prekancerosu.Nedávno jsem byl v Barceloně účasten nejvýznamněšího svět. kongresu zabývajícího se nádory zažívácího traktu a zde je kolonoskopie hodně chválena a upřednostňována.
Co se týče častosti vyšetřování pak 10ti letý interval mi přijde dlouhý, je to převzato z amerických standardů. Ale je pravda , že to se jedná o čistou prevenci.Při obtížích či genet. zátěži se tato vyš. opakují daleko častěji.U mých pac. i 1x ročně.
Co se týče sledování babičky - určutě bych se odezdal do rukou zkušeného atestovaného onkologa, který přesně ví co a jak.Přesnější odpověď nemohu dát - musel bych o Vaší babičce a o vlstním onemocnění vědět mnohem více, aych správně odpověděl
/ např. přesnou histologii, oper. protokol, další nemoci babičky atd/
Co se týče jídla, v poslední době se hodně upouští od tezí, že dobrou prevencí je hodně vlákniny, poslední práce to nepotvrdily.
Jedl bych zdravě a nepodceňoval preveci a event. příznaky.
V mém oboru platí dvojnásob, že kdy přijde včas, zachrání si život.
Doufám , že jsem Vás alespoň trochu uspokojil a přeji hezký den
|
Kde se, prosím, dají vidět celosvětové statistiky úmrtnosti na kolorektální karcinom? Zkuste vyguglovat ÚZIS /ústav zdr. informací a statistiky/ ,tam jsou zdroje pro českou republiku a srovnání se světem , tak Vám to třeba pomůže.
Jinak je to / tuším / po plicním nádoru druhý nejčastější nádor na světě...
|
Problémy mám denně při vyprazdňování. Přesněji řečeno po něm-v konečníku mě řeže a pálí, ještě po stolici tak 2-3 hodiny. Je to hrozná bolest, nelze se posadit, položit, stát bez bolesti. Po cca 3-4 hodinách to přejde, pozoruji však velké oslabení a tělesnou neschopnost. Jsem 3 roky po CMP, špatně chodím, přibyla mi tělesná hmotnost (130 kg). Jistě je nutné nechat se odborně vyšetřit,může jít i o nádor v konečníku!!!
|
Vyhledat odborníka - Databáze specialistů na onemocnění kolorektálním karcinomem
Pečuji o blízkého s kolorektálním karcinomem
vstup do poradny
Kolonoskopie jako prevence
Sebediagnostika - Otestujte se na rizika
Poradna lékaře
dotaz: Dobrý den.Chtěla bych se zeptat kolikrát a jak často mají přijímat jídlo a jak velké porce pacienti s ileostomii .Máme 76letou maminku po komplikované operci pro CA tl.střeva ,která skončila vývodem tenkého střeva.
Za Vaší odpověď předem děkuji.
S ...
odpověď: Spíše častěji, dobře stravitelnou stravu.Ale je to již spíše otázka pro kolegu specialistu v oblasti nutriční výživy než pro mne - onkologa.