Další vyšetření

Pacienti, kteří jsou starší 50 let, mají v ČR bezplatně nárok na pravidelné screeningové vyšetření k vyloučení rizika kolorektálního karcinomu. V ČR se používá běžně test na okultní krvácení, ve světě bývá častá i preventivní kolonoskopie, o jejímž rutinním zavádění se v ČR jedná.

Další metody sloužící k odhalení nádorů tlustého střeva zahrnují:
Sigmoidoskopii – obdobná jako kolonoskopie, pouze s kratším dosahem.
Irigografii – spočívá v naplnění střeva nejprve kašovitou kontrastní látkou a poté vzduchem; pak se břicho snímkuje rentgenem, kontrastní látka přitom vykresluje vnitřní povrch střeva, což vede k odhalení polypů či nádorů.
Vyšetření konečníku prstem – takzvané vyšetření "per rektum". Provádí jej lékař, který zavede svůj prst krytý rukavicí se znecitlivujícím lubrikantem do konečníku pacienta a úsek střeva v dosahu prstu prohmatá, aby zjistil přítomnost netypických útvarů.


Vyhledat odborníka - Databáze specialistů na onemocnění kolorektálním karcinomem Pečuji o blízkého s kolorektálním karcinomem

Poradna lékaře

 

dotaz: Dobrý den.Chtěla bych se zeptat kolikrát a jak často mají přijímat jídlo a jak velké porce pacienti s ileostomii .Máme 76letou maminku po komplikované operci pro CA tl.střeva ,která skončila vývodem tenkého střeva. Za Vaší odpověď předem děkuji. S ...

odpověď: Spíše častěji, dobře stravitelnou stravu.Ale je to již spíše otázka pro kolegu specialistu v oblasti nutriční výživy než pro mne - onkologa.

 
vstup do poradny
Kolonoskopie jako prevence Sebediagnostika - Otestujte se na rizika
 
 
Panenka
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida