Léčba nemoci
Zahrnuje chirurgickou a radiační terapii nebo také biologickou léčbu a případně chemoterapii.
Chirurgická léčba
Spočívá v odstranění poškozeného úseku střeva, případně i některých uzlin, jednou ze tří metod:
- Kolonoskopicky – lze odstranit polypy a případně i menší nádory.
- Laparoskopicky – z přístupů do břišní dutiny malými řezy (většinou 2 či 3) se zavede kamera a také nástroje, pomocí kterých se operuje. Výhodou metody je menší zátěž pro pacienta a rychlejší doba hojení. Tuto metodu však nelze použít vždy.
- Laparotomicky – velkým řezem se otevře břišní dutina a chirurg vyjme postiženou část střeva, případně i s uzlinami.
Při odejmutí části střeva chirurg musí napojit zdravé úseky střeva zpátky na sebe, a pokud to nejde, udělat kolostomii – tedy umělé vyústění ("vývod bokem"). V takovém případě stolice odchází ven z těla novým otvorem do plastikového sáčku, který je na něj zvenku připevněn. Kolostomie bývá většinou jen dočasná. Po zhojení střev chirurg vývod zruší a střevo napojí tak, aby mohla stolice tělo opět opouštět původní cestou.
Biologická léčba
V léčbě určitých typů kolorektálních karcinomů se používají uměle vyráběné protilátky, které se vážou přímo na rakovinné buňky a omezují jejich růst a šíření.
Radioterapie
Kromě klasické teleterapie a brachyterapie se v léčbě kolorektálních karcinomů v opodstatněných případech používá také peroperační radioterapie. Nádor se pak cíleně ozařuje během operace.