Novinky pro laiky
Cvičením proti rakovině střev
Cvičení je všeobecně považováno za zbraň proti všem potížím lidského těla. Nyní se ukazuje, že pro pacienty s rakovinou to platí dvojnásob! Onkologové po celém světě doporučují svým pacientům přiměřenou sportovní zátěž. Cvičení dokáže zlepšit obojí, jak výhled do budoucna a prognózu pacienta, tak kvalitu jeho života.Blahodárné účinky cvičení byly diskutovány na sympoziu odborníků z celých Spojených států amerických (American Association for Cancer Research). Studie zkoumající účinky cvičení se lišily v doporučovaném množství sportovní zátěže. Jedna radí pacientům sportovat 90 minut týdně, druhá 2–3 hodiny týdně. Ať tak či onak, ukazuje se, že nemocní mají prospěch z pohybu vždy. Jednoduše lze říci, že jakékoli množství cvičení je lepší než žádné.
Kde je sport nejprospěšnější?
Nejlepší výsledky z oblasti zkoumání příznivého vlivu sportu jsou u kolorektálního karcinomu, rakoviny prsu a prostaty. U pacientů bylo prokázáno nižší riziko, že rakovina znovu propukne. Onkologové jsou nyní nabádáni, aby svým pacientům doporučovali pravidelné cvičení. Rady od odborníka totiž podnítí pacienty k zamyšlení, co pro sebe člověk sám může udělat prospěšného. Odborníci mimo jiné vypozorovali, že slovo onkologa bere většina pacientů velmi vážně. Bohužel ale pouze polovina z lékařů zmínila svým pacientům, jak příznivý vliv má sport!
Vize do budoucna
V USA se nyní uvažuje o vyškolení fitness profesionálů specializovaných na práci s nemocnými s rakovinou. Onkologové by tak měli možnost odesílat své pacienty na pracoviště, kde jim budou poskytnuty nejen odborné rady. V ČR zatím tyto postupy nejsou běžné. Co ale brání pacientům i u nás jít si dvakrát týdně zaběhat do parku nebo párkrát do měsíce navštívit veřejnou plovárnu? Jak málo stačí, abychom pomohli svému tělu ke zdraví!
Zdroj: Zosia Chustecka – AACR 2009: Oncologists Should Recommend Exercise, But Not Supplements, April 23 2009, Medscape Medical News