Novinky pro laiky

"Jen" hemoroidy, nebo rovnou rakovina?

Hemoroidy a obecně výskyt krve ve stolici jsou horkým tématem v internetových diskusích, bohužel v ordinacích lékařů jsou pro svou "intimní" povahu spíše zamlčovány. Je ale důležité mít správné informace a ze strachu zbytečně neoddalovat vyšetření odborníkem. Čím dříve se totiž diagnóza stanoví, tím je větší naděje na plné uzdravení.

Zlatá žíla aneb Není všechno zlato

Hemoroidy, lidově také „hemeroidy“, jsou onemocněním cévního systému, kdy dochází k rozšíření žilních pletení kolem konečné části tlustého střeva a konečníku. Vznikají jakési varixy, kterým se v této oblasti říká hemoroidy. Krev na povrchu stolice signalizuje spíše hemoroidy

Hemoroidy se podle uložení dělí na vnější a vnitřní. Vnější se vyskytují kolem řitního otvoru a zanítí se spíše ojediněle. Možnosti jejich léčení jsou velké a léčba dobře účinná. Vnitřní hemoroidy vznikají uvnitř konečníku, asi do vzdálenosti 3–4 centimetrů od análního otvoru. Jejich zánět způsobuje nejčastěji příznak krvácení a bolest při vyprazdňování. Krev je většinou světlá a nachází se na povrchu stolice. Oproti tomu krev při rakovině střeva může, ale nemusí být ve stolici patrná.

Příznaky nádoru tlustého střeva bývají skrytější

Nádory tlustého střeva jsou zhoubné nádory sliznice tlustého střeva. V průběhu svého růstu se nejprve šíří jen ve sliznici, později prorůstají střevní stěnou. Poté buňky nádoru pronikají do lymfatických cest – tvoří ložiska (metastázy) v lymfatických uzlinách. Nakonec se dostanou do krevních cév a tvoří vzdálené metastázy (zejména v játrech). Proto je včasná diagnóza nesmírně důležitá. Zachytí totiž stav, kdy je nádor jen v místě svého vzniku – ve sliznici – a jde dobře chirurgicky odstranit.

Příznaky nádoru tlustého střeva:

  • krev ve stolici (může být jasně červená, ale také tmavá nebo nemusí být patrná vůbec),
  • problémy při vyprazdňování,
  • průjem, zácpa (často jejich střídání),
  • pocit nedostatečného vyprázdnění,
  • opakující se bolesti břicha, nadýmání, říhání, pocity plnosti nebo křeče,
  • nedobrovolná ztráta hmotnosti.

Každá krev ve stolici patří vždy na vyšetření k lékaři

Obě onemocnění – hemoroidy i nádor tlustého střeva – se mohou projevovat krvácením. Návštěva lékaře je nezbytná nejen pro nutnost léčby – zklidnění zánětu u hemoroidu –, ale zejména proto, že se příznak krvácení u hemoroidů může překrývat s příznakem rakoviny tlustého střeva. Proto krvácení patří vždy do ambulance lékaře. Jen podrobnějším vyšetřením lze totiž obě onemocnění od sebe navzájem odlišit.

Bezbolestná zkouška krve ve stolici

Při vyšetření stolice na skryté (okultní) krvácení je odebrán vzorek stolice a je vyšetřen na přítomnost stopových prvků. Je to jednoduchý a rychlý způsob, jak zjistit, zda se ve vaší stolici nevyskytuje krev.

Mnoho lidí má strach ze samotného testování. Často jen z ostychu, k němuž však není důvod. Test na okultní krvácení je nad 50 let bezplatný, je bezbolestný a naprosto intimní. Odběry se totiž provádějí doma a k lékaři jen přinesete „psaníčka“ s odebranými vzorky. Tak neváhejte, jde přece o vaše zdraví.

(jnl)

Zdroj:
zdravi.idnes.cz
cs.wikipedia.org



archiv novinek

Vyhledat odborníka - Databáze specialistů na onemocnění kolorektálním karcinomem Pečuji o blízkého s kolorektálním karcinomem

Poradna lékaře

 

dotaz: Dobrý den.Chtěla bych se zeptat kolikrát a jak často mají přijímat jídlo a jak velké porce pacienti s ileostomii .Máme 76letou maminku po komplikované operci pro CA tl.střeva ,která skončila vývodem tenkého střeva. Za Vaší odpověď předem děkuji. S ...

odpověď: Spíše častěji, dobře stravitelnou stravu.Ale je to již spíše otázka pro kolegu specialistu v oblasti nutriční výživy než pro mne - onkologa.

 
vstup do poradny
Kolonoskopie jako prevence Sebediagnostika - Otestujte se na rizika
 
 
Panenka
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Revmatické nemoci