Novinky pro laiky

Když střeva nefungují…

Určitě to znáte. Jdete na toaletu, ale vyprazdňování je velmi nepříjemné, třeba i bolestivé. A je to zase tady. Zácpa. Nepropadejte zoufalství. I s tímto problémem se dá účinně bojovat.

Definovat zácpu není jednoduché, ve frekvenci vyprazdňování existují totiž značné individuální rozdíly. Pokud však máte stolici méně než jednou za tři dny, cítíte se nadmutí, vaše stolice je nadměrně tuhá a drobná a vyprazdňování je bolestivé, jedná se o zácpu zcela určitě. Na první pohled všední problém může mít zcela banální, ale i velmi závažné příčiny.

Důsledek životního stylu

Zácpa trápí častěji ženy a také starší lidi nad 65 let. Ve většině případů neznamená nic dramatického – k úplnému vyléčení často stačí změnit jídelníček a životní styl. Obvyklou příčinou zácpy je nedbalé stravování společně s dehydratací a nedostatkem pohybu a také to vysvětluje, proč na ni trpí především starší lidé.

Význam tekutin pro naše střeva

Stolice s vysokým obsahem vody se v tlustém střevě pohybuje hladce, rychle a nebolestivě. Přitom právě tlusté střevo má v našem těle za úkol přebytečnou vodu ze střevního obsahu vstřebávat a předávat k novému zužitkování. Pokud měl střevní obsah nedostatek vody již ve chvíli, kdy do střeva vstoupil, nelze se divit, že na konci jeho pouti z něj zbývá jen suchý, pomalu a bolestivě se prodírající "kámen". Příjem dostatečného množství tekutin je tedy základním opatřením v každém boji proti zácpě.

Vláknina podporuje peristaltiku

Kromě vody potřebuje střevní obsah ke svému pohybu také dostatečný objem, který mu dodává nestravitelná vláknina. Protože ji tělo nedokáže rozložit a tak zužitkovat, potřebujeme ji právě pro hladké vyprazdňování. Vysoký obsah vlákniny má syrové ovoce a zelenina, celozrnné pečivo nebo třeba ovesné vločky. Bohužel, vláknina vás sice zbaví zácpy, může ale způsobovat nadýmání. Zvláště tehdy, pokud na ni vaše tělo není příliš zvyklé.

Zácpa se často dostavuje i u lidí, kteří jsou dlouhodobě upoutáni na lůžko. Nedostatek pohybu zácpu zhoršuje, proto pokud jí trpíte, zařaďte do svého denního programu alespoň jednu rychlejší půlhodinovou procházku.

Lékař a zácpa

Kromě uvedených příčin může být zácpa vzácněji i příznakem vážného onemocnění, proto pokud se u vás náhle bez příčiny objeví, nestyďte se to sdělit svému lékaři. S ním byste se měli poradit také tehdy, pokud hodláte užívat laxativa – léky podporující vyprazdňování. Na některá z nich totiž může vznikat návyk a jejich dlouhodobé užívání má pak přesně opačný účinek, než potřebujeme: způsobuje zácpu.

(vek)

Zdroj: digestive.niddk.nih.gov



archiv novinek

Vyhledat odborníka - Databáze specialistů na onemocnění kolorektálním karcinomem Pečuji o blízkého s kolorektálním karcinomem

Poradna lékaře

 

dotaz: Dobrý den.Chtěla bych se zeptat kolikrát a jak často mají přijímat jídlo a jak velké porce pacienti s ileostomii .Máme 76letou maminku po komplikované operci pro CA tl.střeva ,která skončila vývodem tenkého střeva. Za Vaší odpověď předem děkuji. S ...

odpověď: Spíše častěji, dobře stravitelnou stravu.Ale je to již spíše otázka pro kolegu specialistu v oblasti nutriční výživy než pro mne - onkologa.

 
vstup do poradny
Kolonoskopie jako prevence Sebediagnostika - Otestujte se na rizika
 
 
Panenka
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Rakovina a její léčba