Novinky pro laiky

Při kolonoskopickém vyšetření už není nutné pít litry vyprazdňujícího nápoje

Zlatým vyšetřovacím standardem je u nespecifických střevních zánětů kromě laboratorního vyšetření i kolonoskopie nebo sigmoideoskopie. Tyto metody však vyžadují před výkonem celkové vyprázdnění střev, které může být pro pacienty poměrně stresující. Naštěstí se na českém trhu objevil nový přípravek, který se vyprázdnění snaží pacientům maximálně zpříjemnit.

Začalo to klystýrem…

Při vyšetřování gastrointestinálního traktu je důkladná příprava střeva základním předpokladem úspěšného vyšetření. Bez ohledu na to, zda se vyšetření provádí na tlustém, nebo tenkém střevě, je třeba střevo maximálně vyprázdnit, aby lékař při vyšetření viděl pouze sliznici střeva, a nikoliv natrávené zbytky potravy nebo stolici. V minulosti se k vyprazdňování střev používal často klystýr. Ten ale pacienti vesměs špatně snášeli, navíc byl často doprovázen úpornými bolestmi břicha. Zlepšení přineslo až zavedení projímadel (laxativ).

… pokračuje laxativy

Těch ale bylo třeba pro důkladnou očistu střeva vypít i několik litrů, což s sebou přinášelo časté komplikace. Mezi ty nejznámější patřilo zvracení a bolest břicha. Jejich účinnost navíc nebyla stoprocentní a nic na tom nezměnily ani výrobci, kteří se pacientům snažili vyprázdnění zpříjemnit například pomocí různých příchutí.

Čistá střeva bez velké zátěže

Na český trh byl ale uveden nový přípravek, který pro pacienty představuje pouze minimální zátěž. Stačí totiž vypít běžnou dávku nápoje, tedy sklenici či hrneček. Působí tak, že zvyšuje aktivitu střeva, zadržuje v něm vodu a tím usnadňuje jeho vyčistění.

Sáček s přípravkem se rozpustí ve 150 ml vody a vypije. Účinek se dostavuje zhruba po jedné až třech hodinách od vypití, projevuje se nutkáním na stolici a průjmem. Proto je třeba mít po požití v blízkosti toaletu.

Jak se na vyšetření připravit

Týden před vyšetřením je třeba přestat užívat přípravky obsahující železo
  • Pět dní před vyšetřením vynechejte potraviny s vysokým obsahem nestravitelných zbytků, jako je např. celozrnné pečivo, ovoce nebo zelenina.
  • Jeden den před zákrokem zahajte pouze tekutou dietu. Pokud trpíte zácpami, začněte o několik dní dříve.
  • V den vyšetření pijte pouze vodu, čaje a případně džusy, ale pouze takové, které neobsahují červené barvivo. To totiž může vyšetření lékaři ztížit.

(kam)

Zdroj: Pokyny pro pacienty



archiv novinek

Vyhledat odborníka - Databáze specialistů na onemocnění kolorektálním karcinomem Pečuji o blízkého s kolorektálním karcinomem

Poradna lékaře

 

dotaz: Dobrý den.Chtěla bych se zeptat kolikrát a jak často mají přijímat jídlo a jak velké porce pacienti s ileostomii .Máme 76letou maminku po komplikované operci pro CA tl.střeva ,která skončila vývodem tenkého střeva. Za Vaší odpověď předem děkuji. S ...

odpověď: Spíše častěji, dobře stravitelnou stravu.Ale je to již spíše otázka pro kolegu specialistu v oblasti nutriční výživy než pro mne - onkologa.

 
vstup do poradny
Kolonoskopie jako prevence Sebediagnostika - Otestujte se na rizika
 
 
Panenka
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Revmatické nemoci