Novinky pro laiky
Rakovina tlustého střeva mýtů zbavená
Vzhledem k tomu, jak častým onemocněním je rakovina tlustého střeva právě v naší republice, by se zdálo, že o ní musíme vědět již téměř vše. Bohužel, o většinu chorob se začneme zajímat až tehdy, pokud nás začnou reálně ohrožovat. Přitom právě znalosti a z nich vyplývající důkladná prevence nám může pomoci se nádorovému onemocnění vyhnout.Základem je včasná diagnóza
Většina případů rakoviny tlustého střeva by byla lépe léčitelná, kdyby se na ně přišlo včas. A včasná diagnóza je právě u tohoto typu rakoviny poměrně jednoduchá. Stačí jen na ni myslet a nezanedbat screeningová vyšetření – konkrétně vyšetření stolice na skryté krvácení (Hemokult) a v odůvodněných případech kolonoskopické vyšetření. A právě to je také opředeno několika nezaslouženými mýty.
První mýtus: rakovinou tlustého střeva onemocní hlavně muži
Přestože ženy mají na první pohled tendenci stravovat se zdravěji a jíst více ovoce a zeleniny, rakovina tlustého střeva hrozí všem stejně. Ani ženy si nemohou dovolit zanedbat včasná screeningová vyšetření.
Druhý mýtus: cítím se úplně zdráv, nemohu mít rakovinu
V počátečním stadiu nemá rakovina tlustého střeva naprosto žádné příznaky. Rozpoznat ji včas dokáže pouze screeningové vyšetření na skryté krvácení do stolice nebo kolonoskopie.
Třetí mýtus: příprava na kolonoskopii je složitá a nepříjemná
Příprava na kolonoskopii zahrnuje vyčištění střeva pomocí projímavých roztoků a třídenní bezezbytkovou dietu. Tyto procedury mohou být náročné pro ležící pacienty nebo pacienty s jiným závažným onemocněním, zdravý člověk však přípravu na kolonoskopii v naprosté většině případů zvládá bez obtíží.
Čtvrtý mýtus: kolonoskopie je velmi nepříjemné vyšetření
Pravdou je, že pacienti, kteří toto vyšetření musí z jakéhokoli důvodu podstupovat častěji, ho nevnímají hůře než například zubní prohlídku. Hlavní roli zde hraje zvyk. Samotné vyšetření zabere 20 až 30 minut a nepříjemné pocity či případnou bolest lze zmírnit sedativy.
Pátý mýtus: kolonoskopie je jediný způsob, jak zjistit rakovinu tlustého střeva
Jako screeningové vyšetření se plošně používá nikoli kolonoskopie, ale test na skryté krvácení do stolice (Hemokult). Pouze v případech, kdy je podezření na rakovinu větší, je vhodné podstoupit kolonoskopické vyšetření. Nově od letošního roku si pacient - je-li mu 55 let a více - zvolí, zda požádá bezplatně o test 1x za 2 roky nebo o kolonoskopii 1x za 10 let.
(vek)
Zdroj: www.cancernews.com