Novinky pro laiky

Víte, co jíte?

Kolorektální karcinom je v 90 % případů důsledkem nevyvážené a nezdravé stravy. Rakovinotvorných látek konzumujeme víc, než bychom čekali. Nač si tedy dávat pozor?

Potravinová odysea

Z pole či chléva se potraviny na náš stůl dostávají spletitou cestou. A na každém kroku se může leccos pokazit. Už místo pěstování ovoce, zeleniny a obilovin je velmi důležité. Jsou v okolí spalovny, továrny nebo rušná silnice? Potom jsou rostliny znečištěny polycyklickými aromatickými uhlovodíky – tedy škodlivými zplodinami hoření. Takovou zeleninu a ovoce je potřeba pořádně umýt a z obilek omlít povrchové slupky. Důležitý je i způsob pěstování. Pokud se hnojí (běžně umělými hnojivy, bioprodukty hnojem, ale výsledek je stejný) může být v plodinách víc dusičnanů. Ty se činností bakterií v našem střevě přemění na dusitany, jež posléze reagují s produkty rozkládajících se bílkovin. Ve střevě tak vznikají vysoce karcinogenní nitrosaminy.

Jedová chýše

Velkým problémem bývá i naše vlastní kuchyně. Kdo by nemiloval kuře s křupavou a pikantní kůží nebo marinovaný steak na grilu? Jenže opékáním masa se na jeho povrchu změní propojení aminokyselin a tmavá kůrčička je silně rakovinotvorná! Tyto jedovaté látky (heterocyklické aminokyseliny) jsou těkavé – takže v riziku jsou i profesionální kuchaři a kuchařky, kteří je vdechují. Tyto látky se navíc dostávají i do mateřského mléka. Pokud při smažení přepalujete olej, nevyhnete se vzniku polycyklických aromatických uhlovodíků. Vznikají i při grilování marinovaného masa nad ohněm. Máte rádi uzené? Příjemné aroma je však vykoupeno konzumací karcinogenních nitrosaminů. Týká se to nejen uzeného masa, ale i sýrů a ryb.

Co nás chrání

Ukazuje se, že vznik nitrosaminů v našem těle účinně brzdí vitamín C. Vitamín E zase chrání naše buňky před účinky volných radikálů (vznikají v těle při zpracování tuků z potravy). Pro prevenci kolorektálního karcinomu je nutné omezit smažení, grilování, pečení. Nutné je i snížit energetickou vydatnost přijaté stravy a hlavně ubrat tučná jídla a sladkosti. Klíčové je naopak zvýšit příjem zeleniny a ovoce. Vláknina urychluje střevní pasáž – minimalizuje tak kontakt jedovatých látek se střevní sliznicí.

(ela)

Zdroj: Stratil P., Kubáň V.: Exogenní karcinogeny v potravinách a karcinogeny vznikající při jejich technologickém zpracování, Chemické listy 99, 3–12, 2005



archiv novinek

Vyhledat odborníka - Databáze specialistů na onemocnění kolorektálním karcinomem Pečuji o blízkého s kolorektálním karcinomem

Poradna lékaře

 

dotaz: Dobrý den.Chtěla bych se zeptat kolikrát a jak často mají přijímat jídlo a jak velké porce pacienti s ileostomii .Máme 76letou maminku po komplikované operci pro CA tl.střeva ,která skončila vývodem tenkého střeva. Za Vaší odpověď předem děkuji. S ...

odpověď: Spíše častěji, dobře stravitelnou stravu.Ale je to již spíše otázka pro kolegu specialistu v oblasti nutriční výživy než pro mne - onkologa.

 
vstup do poradny
Kolonoskopie jako prevence Sebediagnostika - Otestujte se na rizika
 
 
Panenka
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Cestovní nemoci