Pečuji o blízkého
Psychosomatika II: Když bolí duše, bolí i tělo
Náš zdravotní stav vzniká jako výsledek působení mnoha vlivů. Nemůžeme se proto omezit na konstatování, že zdraví je jen stav těla.Podle Světové zdravotnické organizace je o zdraví možné mluvit pouze tehdy, cítíme-li se v pořádku nejen tělesně a duševně, ale i v rovině sociální. Proto si musíme uvědomit, že naše zdraví ovlivňují i vlivy, jako je prostředí kolem nás, vztahy s lidmi, kteří nám jsou blízko, naše psychická vyrovnanost a mnohé další. Zkrátka být zdravý není nijak jednoduché. A v některých případech se nemoci z psychické oblasti mohou přenést i do roviny fyzické – mohou být jednou z příčin nemoci nebo velmi důležitým faktorem, který průběh nemoci ovlivňuje.
Ulcerózní kolitida i Crohnova nemoc jsou chronická onemocnění trávicího traktu. Jejich příčina není doposud zcela jasná, průběh je těžko předvídatelný, obvykle si ale lidé s těmito onemocněními stěžují na průjem, bolesti břicha, v některých případech se může vyskytnout i horečka, ztráta hmotnosti a další projevy, které se mohou objevit i mimo trávicí trakt.
K léčbě těla patří i léčba duše
Psychologické faktory mohou přispět k nástupu i průběhu onemocnění a zcela jistě mají důležitý význam i při léčbě těchto onemocnění. Život s Crohnem nebo kolitidou není nijak jednoduchý a lidé se během boje s nepříjemným onemocněním dostávají do řady obtížných situací. To, jak je zvládají, závisí jednak na podpoře okolí, ochotě vyjít vstříc, ale i na odhodlání pacientů s nemocí bojovat.
Jedna obtíž, mnoho pocitů
Je zajímavé, že různí pacienti snášejí stejné obtíže rozdílně – jde zejména o středně těžkou intenzitu obtíží – u lehčích i velmi těžkých problémů se tyto rozdíly stírají. To znamená, že středně těžké nálezy, které je možné zařadit například podle kolonoskopie nebo skórovacích tabulek do stejné kategorie, vnímají lidé rozdílně i podle toho, jaký je jejich přístup k nemoci, jak jsou naladěni a jak se dokážou s nemocí i s obtížnými situacemi obecně ve svém životě vyrovnat.
Mnohdy je také možné zmírnit lehce probíhajícího Crohna nebo kolitidu snížením stresu a úpravou stravy tak, že obtíže takřka vymizí. Vždy je ale třeba poradit se s gastroenterologem a dodržovat pravidelné prohlídky.
(hak)