Irigografie
Irigografie je kontrastní rentgenové vyšetření tlustého střeva. Provádí se pomocí tzv. kontrastní látky, která lékaři na výsledných snímcích vyšetřovaný prostor lépe ozřejmí.
Lékař doporučuje toto vyšetření při podezření na nádorové, zánětlivé nebo jiné onemocnění tlustého střeva. Při irigografii ale nelze odebrat ze střeva vzorek nebo odstranit malé střevní nádorky (takzvané polypy) jako je tomu u kolonoskopického vyšetření, které pro zjištění rakoviny tlustého střeva a konečníku nejvhodnější.
Před vyšetřením
Pokud se chystáte na irigografické vyšetření, zcela jistě Vám ošetřující lékař vysvětlí, jak máte před výkonem postupovat. Konkrétní postupy se na jednotlivých pracovištích liší. V zásadě ale platí, den před vyšetřením v poledne si dáte poslední lehčí stravu. Od té doby budete do rána pouze pít. Do večer musíte vypít asi tak 4 litry tekutiny a užít přesnou dávku projímadla. Musíte počítat s tím, že se budete postupně vyprazdňovat. Proto je lépe být v domácím prostředí a v klidu. Užíváte-li léky na ředění krve, po dohodě s ošetřujícím lékařem je vysaďte týden před vyšetřením. Den před vyšetřením si vezměte jen nejnutnější léky.
Jak vypadá vlastní vyšetření?
Než se položíte v ambulanci na vyšetřovací stůl, dostanete injekci proti bolesti a na zklidnění. Po celou dobu budete v kontaktu s ošetřujícím personálem. Lékař Vám zavede v poloze na levém boku opatrně ohebnou hadici do konečníku a skrz ni zavede do tlustého střeva kontrastní látku. Poté Vaše břicho osnímkuje podobně, jako když provádí RTG snímek hrudníku. Vyšetření trvá zhruba 15 až 20 minut. Po RTG vyšetření nemusíte dodržovat speciální režim. Pokud jste dostali tabletu k snížení eventuální alergické reakce, pamatujte, že nemůžete několik hodin řídit motorové vozidlo.
Pořízené snímky hodnotí lékař specialista. Výsledek je znám do tří pracovních dnů.