Sekundární prevence
Pod sekundární prevenci patří postupy cílené na včasný záchyt rozvíjejícího se nádorového onemocnění u lidí s vyšším rizikem. V této souvislosti jsou důležité tři činnosti:- samovyšetření,
- včasné vyšetření lékařem,
- screening.
Samovyšetření
Samovyšetření provádí člověk sám u sebe. Pozoruje se a hledá příznaky, které by mohly svědčit pro nádorové onemocnění. Vhodné je sledovat svůj zdravotní stav a nespoléhat na pocit vlastního dobrého zdraví. Z klidu by každého měla vyburcovat natrávená krev ve stolici často značí buď nádor, nebo přítomnost střevního zánětlivého onemocnění.
Včasné vyšetření lékařem
Pouhé samovyšetření není dostačující – smysl má jen tehdy, pokud je při jakékoliv pochybnosti doprovázeno vyšetřením u lékaře. Teprve lékař může vyvrátit či podpořit podezření, protože má s podobnými stavy větší zkušenost. Navíc je při podezření schopen rozhodnout o dalším postupu, naplánovat a objednat potřebná vyšetření a nakonec pacienta doporučit do péče specialisty.
Pochybnosti při samovyšetření je vhodné konzultovat s lékařem. Ale i bez pochybností je vhodné chodit na pravidelné prohlídky. Některé nálezy, které považují pacienti za nezávažné, totiž může lékař hodnotit zcela jinak. Z toho důvodu má každý člověk právo na pravidelné preventivní prohlídky u svého lékaře, a to i pokud je zcela zdráv. U praktického lékaře je to jednou z 2 roky. Od padesáti let se doporučuje vyšetření stolice na přítomnost krve, což může včas odhalit počáteční stadia rakoviny tlustého střeva a konečníku.
Screening
Anglický termín screening označuje pravidelné používání diagnostických testů v určité skupině lidí. Cílem je odhalit již existující, avšak zatím se neprojevující choroby. Odhalení nádorů v časném stadiu totiž velmi zjednodušuje léčbu a zvyšuje pravděpodobnost vyléčení.